Wychowanie dziecka jest skomplikowane, zwłaszcza jeśli robimy to sami. Nie oznacza to jednak, że dobrą matką jest tylko ta, która jest mężatką. Wcale nie. Rodziny niepełne są na porządku dziennym, a wychowywanie dziecka przez samotną matkę jest tak samo możliwe jak każde inne.
Jednak zmierzenie się z tym wyzwaniem bez wsparcia może być nieco bardziej skomplikowane. Wychowywanie i kształcenie dzieci jako samotna matka może prowadzić do drobnych błędów, a pogodzenie pracy z życiem rodzinnym nie zawsze jest tak łatwe, jak byśmy chcieli. Oto 4 częste błędy popełniane przez samotne mamy.
1. Bycie zbyt pobłażliwym wobec złego zachowania
Bycie samotnym rodzicem nie jest powodem, że twoje dzieci źle się zachowują. Nie jest to też powód, dla którego są bardziej niezdyscyplinowane. Niewłaściwe zachowanie dziecka ma tylko jedno źródło, a jest nim brak dyscypliny. Nie ma znaczenia, czy jesteś samotną matką, powinnaś oprzeć edukację swojego dziecka na minimalnych zasadach współżycia.
Każde dziecko będzie musiało nauczyć się kilku podstawowych zasad zachowania. Ponadto ważne jest, aby od najmłodszych lat uczyły się szanować „nie” jako odpowiedź. Wszystko to jest istotne i niezbędne do prawidłowego rozwoju umiejętności społecznych. Jest też jasne, że te zasady muszą być ustalone przez nas. Nie ma znaczenia, że nie mają postaci ojca. Jak już powiedzieliśmy, nieprzypisywanie niewłaściwego zachowania tej winie służy jedynie jej usprawiedliwieniu i uniknięciu odpowiedzialności.
2. Nieumiejętność nakładania obowiązków na dziecko
Oprócz podstawowych zasad zachowania, dzieci w miarę dorastania muszą przyjmować na siebie obowiązki i zadania. Te obowiązki i zadania pomogą im w rozwoju, a przede wszystkim sprzyjać będą współżyciu z innymi ludźmi.
Najważniejsze zadania to często te, które pozostają niezauważone. Niezbędne jest więc, aby nauczyły się m.in. sprzątać swój pokój, zbierać zabawki, przygotować plecak czy odkładać ubrania na miejsce. Zadania te trzeba będzie oczywiście dostosować do wieku dziecka.
Samotna matka nie może pozwolić, by jej dziecko spędzało dni bez odpowiedzialności. Jeśli już teraz trudno jest zajmować się dzieckiem samodzielnie, to w miarę dorastania będzie trudniej, jeśli ten mały człowiek nie nauczy się, że trzeba pomagać w domu. Trzeba stawiać granice (na przykład z harmonogramem pracy komputera czy telewizji), ale też chwalić za dobre zachowanie i zachęcać do wypełniania tych zadań.
3. Nie przekazywanie wystarczającej pewności siebie
Powszechnie wiadomo, że dzieci naśladują zachowania i postawy. Samotne matki powinny zawsze przekazywać pewność siebie i wiarę w siebie.
Jeśli małe dzieci dostrzegają, że ich matki czują się niepewnie, ponieważ są samotnymi matkami, same będą się z tego powodu czuły niepewnie. Jako samotna matka staraj się przekazać swojemu dziecku, że powinno kochać i akceptować siebie takim, jakim jest.
4. Bycie nadmiernie perfekcjonistyczną mamą
Jest też druga strona medalu. Matki, które są zbyt wymagające wobec siebie i swoich dzieci. Ponieważ dźwigają całą odpowiedzialność samotnie, mają zwykle bardziej wymagającą osobowość niż matki zamężne. Dbaj o relację rodzic – dziecko, to bardzo ważne. Nie musisz, jednak we wszystkich sytuacjach być perfekcyjna.
Często dzieje się tak, gdy chcą udowodnić światu, że tylko oni są w stanie poradzić sobie z tym wielkim wyzwaniem. Tak, jest więcej niż prawdopodobne, że mogą to zrobić, ale to nie oznacza, że nie należy polegać na innych. A jeszcze mniej w wymaganiu od swoich dzieci tego samego, czego wymagają od siebie.