Czy białko w proszku to dobry wybór dla dzieci?

Dostarczanie odpowiedniej ilości białka pomaga zapewnić prawidłowy wzrost i rozwój dziecka. Jednak większość dzieci nie ma trudności z zaspokojeniem dziennego zapotrzebowania na białko z produktów, które jedzą. Istnieją wprawdzie proszki białkowe, które mogą być stosowane u dzieci, ale przed dodaniem suplementu do diety dziecka należy porozmawiać z lekarzem. 

Podobnie jak w przypadku osób dorosłych, białko w proszku może być dobrym wyborem jako suplement diety dla dziecka ze względu na jego cechy fizyczne, ale może nie być dla niego równie odpowiednie ze względu na jego cechy fizyczne. 

Zapotrzebowanie na białko.

Chociaż białko jest ważne dla wzrostu, dzieci potrzebują go mniej niż dorośli. Dzieci w wieku 1-3 lat powinny spożywać 5-20% kalorii z białka, a dzieci w wieku 4 lat i starsze – 10-30% kalorii z białka. Dla porównania osobom dorosłym zaleca się spożywanie 10-35% kalorii z białka. 

Indywidualne zapotrzebowanie na białko zależy od wieku, stanu zdrowia i aktywności, ale ogólnie rzecz biorąc, dzieci potrzebują 0,5 grama białka na pół kilo masy ciała. Na przykład 5-letni chłopiec lub dziewczynka ważący od 22 do 25 kilogramów potrzebuje 25 gramów białka dziennie. 

Proszki proteinowe.

Proszki proteinowe są przeznaczone dla dorosłych, dlatego przed włączeniem ich do diety dziecka należy porozmawiać z lekarzem na temat proszków proteinowych. Ilość białka w proszku może się różnić w zależności od marki i wielkości porcji. Dla porównania, białko w proszku pochodzenia medycznego zawiera 6 gramów białka i 25 kalorii w 7-gramowej miarce, podczas gdy białko w proszku dostępne w handlu zawiera 13 gramów białka i 75 kalorii w 20-gramowej miarce, a także węglowodany, tłuszcze, witaminy i minerały. 

Co się dzieje, gdy w organizmie jest za dużo białka?

Nie są znane żadne negatywne skutki spożywania zbyt dużej ilości białka u dzieci. Jeśli jednak dziecko pokrywa już swoje dzienne zapotrzebowanie na białko, zwiększanie jego ilości nie przynosi żadnych korzyści i nie jest konieczne. W rzeczywistości spożywanie zbyt dużej ilości kalorii w wyniku nadmiernego spożycia białka powoduje przyrost masy ciała. Ważne jest, aby śledzić spożycie kalorii i białka przez dziecko, co pomoże mu utrzymać równowagę w spożyciu kalorii z białkiem i kontrolować wagę.

Białko w żywności.

Prawdopodobnie zbilansowana dieta Twojego dziecka dostarcza już wszystkich potrzebnych mu białek. Białko znajduje się w różnych rodzajach żywności, nie tylko w mięsie i drobiu, ale także w mleku, warzywach i nasionach. Szklanka mleka zawiera 8 gramów białka; 1/2 szklanki ugotowanego makaronu – 3 gramy; 1/2 filiżanki ugotowanej marchwi – 2 gramy; 60 gram ugotowanego kurczaka lub hamburgera – 14 gramów. 

Podsumowanie.

Jak widać, odżywki białkowe są wskazane tylko wtedy, gdy są naprawdę niezbędne dla organizmu dziecka. Jeśli lekarz uzna, że nie jest to konieczne dla zdrowia dziecka lub nastolatka, najlepiej jest ich nie przyjmować i skupić się na dostarczaniu białka poprzez zbilansowaną dietę, wybierając odpowiednie produkty spożywcze, które zapewnią Tobie i Twojemu dziecku białko niezbędne dla dobrego zdrowia. 

Jeśli masz wątpliwości, jak powinna wyglądać dieta bogata w białko dla Twojego dziecka lub Twojej rodziny, porozmawiaj z lekarzem, dietetykiem lub specjalistą ds. żywienia, którzy mogą opracować plan posiłków dostosowany do Twoich potrzeb.

One thought on “Czy białko w proszku to dobry wybór dla dzieci?

Dodaj komentarz