Jak ośmielić dziecko: Poradnik dla rodziców, jak zachęcić dziecko do kreatywności, dyscypliny i zabawy w szkole

Kreatywność, dyscyplina i zabawa – to wszystko ma miejsce w szkolnym kąciku dla dzieci. Jeśli jesteś podobny do większości rodziców, prawdopodobnie martwisz się, że Twoje dziecko wkroczy w świat pełen chaosu i rozproszenia. Na szczęście jest kilka rzeczy, które możesz zrobić jako rodzic, aby pomóc dziecku wejść w nowy rok szkolny z pewnością siebie i entuzjazmem. Niedawno przeprowadzone badania wykazały, że dzieci, które wierzą, że mają kontrolę nad swoimi doświadczeniami w szkole, częściej czują się w niej szczęśliwe i odnoszą sukcesy. 

Pozwól dziecku pomagać w domu

Jako rodzic zapewne wiesz, że angażowanie się w codzienne czynności dziecka jest kluczem do budowania poczucia własnej wartości i pewności siebie. Jeśli nie prosisz dziecka o pomoc w domu, może dorastać ono w poczuciu, że nie podoła takim obowiązkom, albo, że jest za dobre na wszelkie obowiązki związane z pracami domowymi. W rezultacie może stać się powściągliwe lub wycofane, mieć problemy z empatią. Aby dziecko poczuło się bardziej docenione i dowartościowane, należy dać mu do zrozumienia, że jesteśmy gotowi na jego pomoc, i że nam na niej zależy. Niech poczuje się ważne. Dzieci  z reguły lubią pomagać, dlatego nie duśmy tego w zarodku. 

Bądź stanowczy, ale uprzejmy

Rodzice, którzy mają problemy z surowością lub ostro brzmiącym rodzicielstwem, mogą się obawiać, że zbyt mocno naciskają na dzieci. W końcu autorytety  z reguły są głośne, stanowcze i bezkompromisowe, kiedy trzeba. Psychologowie ostrzegają jednak, że głośność nie zawsze jest dobra. Głośni rodzice, którzy krzyczą na swoje dzieci za to, że robią „coś złego”, mogą w rzeczywistości podkopać ich pewność siebie i sprawić, że będą się czuły ciche i nieśmiałe, podczas gdy powinny być pewne siebie i otwarte. Zamiast starać się być zbyt surowym, warto wyznaczyć dziecku granicę, które ma się trzymać. 

Pozwól dziecku popełniać błędy i uczyć się na nich

Dzieci są często impulsywne i popełniają błędy. Jako rodzic możesz się obawiać, że Twoje dziecko będzie popełniało te same błędy, co Ty, gdy byłeś w jego wieku. Według statystyk dzieci uczą się na błędach dopiero około 8 klasy Szkoły Podstawowej, wcześnie nie wyciągają wniosków z popełnionych błędów, dlatego nie wymagajmy tego od nich. Tłumaczmy im, co zrobiły źle, ale nie oczekujmy, że to zapamiętają, gdy są jeszcze do tego za małe.  Pytaj, czego nauczyło się dzięki temu doświadczeniu i dlaczego postąpiło tak, a nie inaczej. W ten sposób dziecko zrozumie, że na błędach można się uczyć i nie będzie się bało popełniać ich ponownie.

Pomóż dziecku zrobić dobre pierwsze wrażenie

Jedną z najważniejszych rzeczy, jaką możesz zrobić jako rodzic, jest sprawienie, by pierwsze wrażenie dziecka w szkole było dobre. Kup mu nowe ubrania, nowe przybory szkolne, zachęcaj do zgłaszania się i uczestnictwa na lekcji. Aprobata u nauczyciela i kolegów z klasy z pewnością doda mu odwagi i pewności siebie na kolejne dni. 

Podsumowanie

Kreatywność, dyscyplina i zabawa — wszystko to ma miejsce w szkolnym kąciku dziecka. Jeśli jesteś jak większość rodziców, prawdopodobnie martwisz się, że Twoje dziecko wchodzi w świat pełen chaosu i rozproszenia. Na szczęście jest kilka rzeczy, które możesz zrobić jako rodzic, aby pomóc dziecku wejść w nowy rok szkolny z ufnością i entuzjazmem. Pozwól dziecku pomagać w domu. Bądź stanowczy, ale uprzejmy. Pozwalaj dziecku popełniać błędy i uczyć się na nich. To wszystko sprawi, że Twoje dziecko będzie bardziej śmiałe i pewne siebie.