9 zasad wychowania dziecka

Jim Henson powiedział, że dzieci nie pamiętają czego próbujesz ich nauczyć. Pamiętają, kim jesteś. Bez względu na to, jak bardzo starasz się wychować swoje dziecko, uczyć je jak postępować i wyjaśniać mu, co jest dobre, a co złe, będziesz dla niego głównym przykładem w tym zakresie.

1. Nie denerwuj się

Zacznij od siebie. Dzieci czują stan swoich rodziców i przejmują go. Spokojni rodzice mają spokojne dzieci. Po drugie, dzieci potrzebują dużo cierpliwości rodzicielskiej, do tego potrzebujesz dobrego nastroju, to klucz do dobrej interakcji.

2. Nie zmieniaj zdania

Jeśli złożyłeś dziecku obietnicę, upewnij się, że dotrzymasz ją. To samo dotyczy zakazów. Jeśli kiedyś mu coś zabroniłaś, ten zakaz musi być trwały. Niech opinia mamy i taty nie zaprzecza sobie nawzajem. Wszyscy członkowie rodziny powinni mieć urozmaiconą strategię edukacyjną.

3. Nie bij

Jeśli uderzysz dziecko, nawet niewinnym klapsem w tyłek, będzie to dla niego przykład rozwiązywania konfliktów z pozycji siły. Dziecko będzie wiedziało kto jest wyższy, kto starszy, silniejszy, a jeśli dorośnie, zrobi to samo.

4. Nie kłam

Jeśli pójdziesz z dzieckiem do lekarza, powiedz mu: „zrobią ci zastrzyk, to jest nieprzyjemne, ale ja będę tam dla ciebie”. Jeśli palisz, wyjaśnij, że to zły nawyk, ale postarasz się go pozbyć. Dzieciak poprosi cię o coś, ale zapomniałaś, przeproś. Każde małe kłamstwo podważa twój autorytet.

5. Nie szantażuj

Jeśli przestaniesz krzyczeć dam ci cukierki lub jeśli nie przestaniesz, nie będziesz oglądać kreskówek. Szantaż i manipulacja nie działają. Zawsze powinnaś się starać znaleźć właściwe słowa, aby przekonać go do tego, co musi zrobić, trzeba być cierpliwym.

6. Nie zabraniaj

Zanim cokolwiek zabronisz swojemu dziecku, zastanów się, czy zakaz ten jest bardzo ważny. Zakazy należy ograniczyć do minimum, w przeciwnym razie, dziecko nie będzie pamiętać wszystkich zakazów.

7. Nie dawaj złego przykładu

Nie mądrze jest uczyć swoje dziecko o niebezpieczeństwach związanych z paleniem, jeśli sama palisz. Wyjaśnienie: „jestem dorosły, wolno mi”, nie działa.

8. Nie bój się przyznać do swoich błędów

Nie jesteśmy bogami i popełniamy błędy. Jeśli krzyczałaś na dziecko, podjęłaś złą decyzję lub nie zrozumiałaś dziecka, koniecznie wyjaśnij swój błąd i przeproś. W ten sposób dziecko będzie wiedziało, że nie powinno się wstydzić swoich błędów. Dzięki nim zdobywamy cenne doświadczenie.

9. Nie bój się rozpieszczać swojego dziecka

Nie bój się go przytulić, weź go w ramiona, kup mu prezent. Jeśli masz okazję, przytul go. Dzieci mają tylko jedno dzieciństwo.