Integracja sensoryczna – czy kurs SI to dobry wybór?

Coraz więcej rodziców zgłasza się ze swoimi dziećmi do specjalisty ze względu na zaburzenia integracji sensorycznej. Co to takiego? To dysfunkcje w umiejętności organizacji i regulacji intensywności dostarczanych bodźców sensorycznych przez układ nerwowy oraz reagowania na nie w odpowiedni sposób. Prościej mówiąc – dochodzi do nieprawidłowej interpretacji różnych informacji odbieranych przez systemy zmysłowe – dotyk, słuch czy wzrok. Diagnozą i prowadzeniem terapii zaburzeń SI może zajmować wyłącznie specjalista, który uzyskał kwalifikacje z zakresu integracji sensorycznej. Czy kurs SI to dobry wybór? Podpowiadamy.

Czy warto zapisać się na kurs SI i komu go polecamy?

Jak najbardziej. Pozwalający zdobyć kwalifikacje z zakresu integracji sensorycznej kurs to dobry sposób na znalezienie przyszłościowej, często niezwykle satysfakcjonującej specjalizacji. Popyt na terapeutów SI tylko rośnie, a oni sami mogą ubiegać się o stanowisko w wielu miejscach – od przedszkoli i klubów malucha, aż po ośrodki edukacyjne. 

Jeśli masz wykształcenie wyższe i interesuje cię integracja sensoryczna, to kurs kwalifikacyjny jest dobrym wyborem. Wcześniejsze ukończenie studiów I lub II stopnia to podstawowy wymóg, który powinni spełniać przyszli uczestnicy szkolenia. Istnieje możliwość ubiegania się o warunkowe przystąpienie do kursu SI bez wykształcenia wyższego, ale ostateczna decyzja należy do prowadzącej go instytucji oświatowej.

Kursantami mogą zostać psycholodzy, terapeuci, rehabilitanci i logopedzi. To także dobry sposób na podniesienie kompetencji zawodowych w przypadku wychowawców i pedagogów. Co ciekawe, coraz więcej rodziców dzieci z zaburzeniami integracji sensorycznej decyduje się na kurs SI, aby móc zrozumieć potrzeby swoich pociech i pomóc im we właściwy sposób.

Integracja sensoryczna: jak wygląda kurs kwalifikacyjny?

W przypadku integracji sensorycznej kurs kwalifikacyjny skupia się przede wszystkim na przekazaniu uczestnikom wiedzy z zakresu neuroanatomii, pedagogiki specjalnej i zagadnień psychologicznych. Kursanci uczą się o tym, jak rozpoznawać, diagnozować i kwalifikować zaburzenia SI, a także zdobywają praktyczne umiejętności z zakresu prowadzenia terapii. To wszystko podczas 270 godzin, po których można uzyskać kwalifikacje potwierdzone dokumentacją zgodną z rozporządzeniem MEN.

Co znajdziesz w programie kursu z zakresu integracji sensorycznej? Lista omawianych tematów obejmuje takie zagadnienia jak:

  • teoretyczne zagadnienia integracji sensorycznej,
  • rozwój i zaburzenia układu nerwowego,
  • budowa i funkcjonowanie systemów sensorycznych,
  • neurologiczne podstawy integracji sensorycznej,
  • rodzaje i klasyfikacje zaburzeń integracji sensorycznej,
  • terapie wspierające a integracja sensoryczna.

Szczegółowy program kursu znajdziesz na tej stronie: https://epedagog.edu.pl/oferta/kursy/kurs-kwalifikacyjny-z-zakresu-integracji-sensorycznej.

Kurs z zakresu integracji sensorycznej – stacjonarnie czy online?

Jeśli przekonaliśmy cię, że warto wyspecjalizować się w integracji sensorycznej, zapisując się na kurs, to musisz zdecydować, w jakiej formie chcesz go ukończyć. Jeśli jesteś rodzicem i masz małe dziecko w domu albo masz już pracę na pełny etat, to polecamy ci wybór szkolenia online, które prowadzi m.in. platforma ePedagog. Kurs SI realizowany w formie e-learningu, czyli z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość, to wygoda, elastyczność i oszczędność pieniędzy. Możesz zapoznawać się z materiałami w dogodnym miejscu i czasie oraz przystąpić do egzaminu końcowego w swoim miejscu zamieszkania. Nie musisz się też martwić o dodatkowe koszty związane z dojazdem, noclegiem czy koniecznością dokupienia materiałów dydaktycznych.