Ból gardła u dzieci – jakie są objawy, przyczyny i leczenie?

Ból gardła to jedna z najbardziej popularnych infekcji, która dotyka ludzi. Podczas przeziębienia większość ludzi doświadcza nieprzyjemnego bólu, który wywoływany jest przez stan zapalny gardła. Niemniej u najmłodszych tj. dzieci ból gardła to bardzo częsty problem, który pojawia się, nawet kilka razy w roku. Najczęściej przyczyną bólu są wirusy i bakterie, które atakują organizm dzieci. Zatem, jakie są objawy i przyczyny bólu gardła? I jakie leczenie stosuje się najczęściej?

Ból gardła u dzieci – objawy i leczenie?

Z uwagi na to, że ból gardła, a w zasadzie zapalenie gardła stanowi problem, z jakim współcześni pediatrzy spotykają się najczęściej, to leczenie objawowe wydaje się być nadal najlepszą metodą. Przy leczeniu objawowym bólu gardła u dzieci stosuje się konkretne leki przeciwzapalne i przeciwgorączkowe. Pozwalają one na stosunkowo szybkie zniwelowanie objawów, a przede wszystkim zmniejszenie bólu gardła oraz zbicie gorączki.

U większości dzieci ból gardła najczęściej objawia się charakterystycznym uczuciem drapania i pieczenia. Nierzadko wspomniane uczucia połączone są z mniejszymi lub większymi trudnościami w połykaniu śliny i pokarmów. Najczęściej tego rodzaju objawy posiadają etiologię wirusową. Dlatego bólowi gardła u dzieci towarzyszy często kaszel i gorączka, co jest bezpośrednio połączone ze znacznie gorszym samopoczuciem.

Ból gardła u dzieci – najczęściej występujące wirusy

Ból gardła najczęściej powodowany jest przez wszechobecne wirusy. Tym samym największa ilość różnych infekcji, jakie przebiegają jednocześnie z bólem gardła u dzieci, wywoływana jest właśnie przez wirusy. Są to między innymi:

  • Adenowirusy,
  • Koronawirusy,
  • Rynowirusy,
  • Wirusy grypy.

Z kolei zakażenie bakteryjne stanowi wyłącznie 1/3 przypadków bólów gardła. Niemniej należy zaznaczyć, że zdecydowanie najczęściej wszelkie objawy infekcji gardła występują przy bezpośrednim kontakcie z osobą chorą albo w drodze zakażenia kropelkowego. Natomiast ból gardła może być także spowodowany wzmożonym i intensywnym kaszlem m.in. w aspekcie przesuszenia i podrażnienia błon śluzowych.