Badania sportowe dla dzieci – gdzie je wykonać i dlaczego są ważne dla zdrowia aktywnego dziecka?

Twoje dziecko jest aktywne fizycznie i chętnie trenuje ulubioną dyscyplinę sportu? Badania sportowe dla dzieci pozwalają monitorować stan zdrowia dzieci uprawiających sport, a interpretacja wyników z lekarzem pomoże dostosować intensywność treningu i dietę w taki sposób, aby mały sportowiec mógł trenować bezpiecznie.

Badania sportowe dla dzieci w ALAB sport

W ALAB sport badania sportowe dla dzieci dostępne są w pakiecie Mały Sportowiec. Zawiera on 19 badań laboratoryjnych, obejmujących diagnostykę w obszarze 10 narządów wewnętrznych. Wyniki badań pomogą zobrazować, czy uprawianie sportu ma na nie negatywny wpływ. Pakiet warto wykonać u dziecka, jeszcze zanim zacznie ono regularnie uczęszczać na treningi. Wraz ze wzrostem intensywności zajęć warto regularnie powtarzać badania.

Pakiet Mały Sportowiec przeznaczony jest dla dzieci uprawiających takie dyscypliny sportowe, jak:

 • sporty drużynowe;
 • lekkoatletyka;
 • pływanie;
 • sporty zimowe;
 • sporty walki;
 • sporty siłowe;
 • tenis i inne gry rakietowe;
 • sporty wodne, np. żeglarstwo, kajakarstwo, wioślarstwo itp.

Dlaczego badania sportowe dla dzieci mają duże znaczenie?

Pomimo pozytywnego wpływu sportu na organizm dziecka trzeba mieć na uwadze to, że zbyt wysoka intensywność treningu oraz dieta niedostosowana do potrzeb małego sportowca mogą negatywnie odbijać się na jego zdrowiu. Dla bezpieczeństwa aktywnego fizycznie dziecka warto rozważyć badania sportowe. Pakiet Mały Sportowiec dostarczy informacji m.in. na temat:

 • ogólnego stanu zdrowia dziecka;
 • pracy organów wewnętrznych, m.in. wątroby i nerek;
 • ryzyka wystąpienia nieprawidłowości wskutek intensywnego wysiłku fizycznego.

Konsultacja lekarska i omówienie wyników

Badania sportowe dla dzieci w ALAB sport można uzupełnić o dodatkową usługę konsultacji z lekarzem, która odbywa się online. Prawidłowa interpretacja wyników przez lekarza pomoże optymalnie zaplanować trening i dietę małego sportowca. Dzięki temu Twoje dziecko będzie trenować bezpieczniej, z mniejszym ryzykiem odniesienia kontuzji, przetrenowania lub rozwoju schorzeń, które mogą mieć związek z nadmiernym wysiłkiem fizycznym, niedostosowanym do możliwości organizmu. 

Jak prawidłowo przygotować dziecko do badań sportowych?

Materiałem, który służy do wykonania badań sportowych u dzieci, są próbki krwi i moczu. Przed pobraniem należy dopilnować, aby dziecko było na czczo, minimum 8 godzin po ostatnim posiłku. Wskazane jest wypicie 1–2 szklanki wody. Przed pobraniem krwi dziecko powinno również wyspać się i wypocząć, dlatego optymalnym czasem na badania są godziny poranne. Do Punktu Pobrań należy udać się z próbką moczu w specjalnym pojemniku z apteki.