Co robić, gdy niemowlę lub małe dziecko cierpi na biegunkę?

Biegunka jest jedną z najczęstszych chorób występujących u dzieci i niemowląt. Zazwyczaj ten problem trawienny jest spowodowany infekcją wirusową, choć może być również wywołany przez bakterie. Jeśli wszystko przebiega prawidłowo i nie dochodzi do komplikacji, biegunka zwykle ustępuje po około 5 lub 6 dniach. Najważniejsze, aby dziecko lub niemowlę wyzdrowiało, jest zapewnienie mu odpowiedniego nawodnienia i dostarczenie składników odżywczych potrzebnych do zwalczenia infekcji.

Objawy biegunki u niemowląt i dzieci.

Jeśli dziecko wypróżnia się więcej niż 4 razy dziennie, bardzo prawdopodobne jest wystąpienie biegunki. Objawy biegunki są następujące:

a. stolce są rzadkie lub wodniste, czasem z domieszką krwi lub śluzu;

b. nudności i wymioty;

c. brak apetytu;

d. ból w okolicy brzucha i gorączka.

Co powoduje biegunkę u dzieci i niemowląt?

Jak już zostało wspomniane, w zdecydowanej większości przypadków przyczyną biegunki jest infekcja wirusowa, choć może mieć ona także podłoże bakteryjne. To normalne, że niemowlę lub dziecko zaczyna od wymiotów, a następnie ma problemy z wypróżnianiem. Z upływem dni wymioty w końcu ustępują, a wkrótce potem pojawia się biegunka. Jeśli biegunka nie jest leczona tak, jak powinna, u niemowlęcia lub dziecka mogą wystąpić problemy związane z odwodnieniem, lub niedożywieniem. Dlatego ważne jest, aby dziecko było dobrze nawodnione i odżywione.

 

Leki, które nie są zalecane w leczeniu biegunki.

Przede wszystkim ważne jest, aby rodzice nie podawali żadnych leków na własną rękę. Należy podawać tylko leki przepisane przez pediatrę. Ponieważ jest to infekcja wirusowa, antybiotyki nie są skuteczne. Zabronione jest stosowanie leków przeciwbiegunkowych, ponieważ nie pomagają one w leczeniu biegunki. Ponadto mają one wiele działań niepożądanych, które mogą pogorszyć stan zdrowia dziecka. Nie zaleca się również stosowania leków przeciwwymiotnych w leczeniu wymiotów, ze względu na liczne działania niepożądane, jakie wywołują.

Znaczenie codziennej diety.

Pomimo biegunki niemowlęta i dzieci powinny nadal jeść normalnie. Jeśli dziecko ma mniej niż 6 miesięcy, należy kontynuować karmienie piersią lub mieszanką. Jeśli dziecko jest starsze niż 6 miesięcy, powinno kontynuować codzienną dietę.

Prawdą jest, że brak apetytu może utrudniać im jedzenie. Dlatego też rodzice powinni wielokrotnie podawać małe ilości pokarmu. Składniki odżywcze zawarte w pożywieniu są kluczowe dla zapewnienia, że dziecko z biegunką nie cierpi z powodu niedożywienia.

Niebezpieczeństwo odwodnienia.

Nawodnienie ma kluczowe znaczenie dla dzieci i niemowląt cierpiących na biegunkę. Zarówno woda, jak i mleko matki doskonale nadają się do zapewnienia dziecku odpowiedniego nawodnienia. W przypadku cięższej biegunki idealnym rozwiązaniem jest podanie kroplówki, aby pomóc dziecku odzyskać wodę i minerały utracone po wypróżnieniu. Jeśli dziecko odmawia wypicia roztworu soli fizjologicznej, rodzice powinni zaproponować mu wodę. Ryzyko odwodnienia jest znacznie większe u niemowląt i małych dzieci, dlatego tak ważne jest, aby zapewnić im odpowiednie nawodnienie.

Kiedy należy udać się na pogotowie?

Jeśli dziecko ma częste wypróżnienia i stale wymiotuje, należy koniecznie udać się na oddział ratunkowy. Najczęstsze objawy odwodnienia są następujące:

a. bardzo sucha jama ustna i skóra;

b. dziecko prawie w ogóle nie oddaje moczu;

c. u niemowląt ciemiączko zapada się do środka.